Horváth Endre Kiadványi Alapítvány

Horváth Endre pénzjegytervező grafikusművész legszebb magyar papírpénzeink tervezője, aki pénzein ábrázolta a palóc népviseletet

2018. október 25.

A Madách Imre Városi Könyvtár szeretettel várja Önt és ismerőseit

a Helytörténeti Gyűjteménybe (Balassagyarmat, Rákóczi fejedelem útja 107.)

2018. október 25-én, csütörtökön 16.30 órai kezdettel tartandó

Horváth Endre-emléknapra

Horváth Endre alkotóművészete a mai diákok szemével

A Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola diákjainak munkáiból

összeállított kiállítást megnyitja Dávid Zsuzsanna művésztanár

175 éve született és 100 éve halt meg Baloghy Dezső,

1886–1908 között Nógrád vármegye főlevéltárnoka

125 éve született Niedermann Imre levéltáros

A levéltárak szerepe a múltban és a jelenben

Gusztiné dr. Toronyi Judit

a MNL Nógrád Megyei Levéltára igazgatójának előadása

2017. október 12.

A Madách Imre Városi Könyvtár, a Honismereti Kör,

a Horváth Endre Kiadványi Alapítvány és a Mohácsi József Alapítvány

tisztelettel hívja Önt és ismerőseit

2017. október 12-én, csütörtökön Balassagyarmatra

Horváth Endre-emléknapra

14.00 Temető ravatalozó (Patvarci út)

Horváth Endre grafikusművész munkásságát Matúz Gábor író, újságíró, filmrendező méltatja

100 éve hunyt el Zeke Kálmán királyi ítélő táblabíró, a város református gyülekezetének jeles tagja. Életét Molnár Ambrus református lelkész eleveníti fel

Koszorúzás a síroknál

15.00 Előadások a Helytörténeti Gyűjteményben (Rákóczi út 107.)

150 éves a magyar bélyegkibocsátásNikodém Gabriella,a Bélyegmúzeum igazgatója

A metszetmélynyomtatás portréitól a kódolt arcfelismerésig – A jövő pénze, avagy a bizalom értékeNémet Réka Viktória médiaművész,a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem DLA hallgatója

2016. október 13. 

20161013_he_ht.jpg

 

2015. október 15. Horváth Endre-emléknap

p1130856.jpg

A temető ravatalozójában Horváth Endrére dr. Fényes-Bók Szilvia, a Balassi Bálint Gimnázium igazgatója emlékezett. Jánossy Ferenc festőművésznek az önkormányzat által felújított kopjafáját Csach Gábor alpolgármester, művészettörténész adta át. A Helytörténeti Gyűjteményben a Madách Imre levelezése című kötetet dr. Gréczi-Zsoldos Enikő nyelvész, egyetemi adjunktus és dr. Andor Csaba Madách-kutató mutatta be élvezetes előadás keretében.

 

2014. október 9. Horváth Endre-emléknap

he2014.2.jpg

he2014.jpg

 

https://www.facebook.com/helytorteneti.gyujtemeny?fref=ts

2013. október 10. Horváth Endre-emléknap

img_9577.jpg

 

2013. október 10-én mint minden évben, most is megemlékeztünk Horváth Endre bankjegytervező grafikusművészről halálának évfordulóján. A temető katolikus ravatalozójában Pálinkás György rézmetsző, grafikus beszélt a művészről kiemelve annak jelentőségét, hogy az utókor megismerje munkásságát, az általa létrehozott művészi értékeket.

A 150 éve született Rákóczy István főispán, kormánybiztos életét, munkásságát, a csehkiverésben elvitathatatlan érdemeit Gere József helytörténész elevenítette fel. Ezután Jeszenszky Kálmán kanonok, plébános szüleinek emléke előtt dr. Szalkay Katalin tisztelgett. A visszaemlékezések után felkerestük a sírokat és elhelyeztük a megemlékezés koszorúit és mécseseit.

Horváth Endre sírjának rossz állapotban lévő fedlapja Medvácz Lajos polgármester úr támogatásának és Békési János szakmai munkájának köszönhetően megújult.

A temetői program után a Csillagházban dr. Szalkay Katalin Jeszenszky Kálmán élete és munkássága – Egy Prohászka tanítvány élettörténete című könyvét a szerző és Vas Ágnes ny. könyvtáros mutatta be. A rendezvény végén Jeszenszky Margit leszármazott a Helytörténeti Gyűjteménynek ajándékozta Jeszenszky Kálmán 25 éves papságának jubileumi koszorúját, melyet Kiss-Mohai Orsolya igazgató asszony meleg szavakkal köszönt meg.

 

2012. október 11. Horváth Endre-emléknap

img_8539.jpg

http://www.vkbalassa.hu/index.php?action=album&id=124 

2011. október 13. Horváth Endre-emléknap

Harminchárom éve, 1979-ben volt az első Horváth Endre-emléknap Balassagyarmaton, a művész halálának negyedszázados évfordulóján. Horváth Endre bankjegytervező grafikusművész évfordulóján évtizedek óta más jeles balassagyarmatiakra is emlékezünk. Idén a 150 éve születettSzerémy Zoltán színművész, a 100 éve született Zórád Ernő festő- és grafikusművész, a 80 éve született Kovalcsik András tanár, a Honismereti Kör örökös díszelnöke és a 10 éve elhunyt Csikász István költő, képző- és előadóművész emléke előtt tisztelegtünk. Zarándoklatunkat a Képtárban kezdtük, ahol Csemniczky Zoltán igazgató beszélt Zórád Ernőről, a művész Balassagyarmatnak ajándékozott alkotásai előtt. Utunk a temetőben folytatódott, ahol Horváth Endréről Csemniczky Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész, Kovalcsik Andrásról Selmeczi Zoltán főtanácsos, osztályvezető, Csikász Istvánról Csábi István előadóművész tartott emlékbeszédet. A megemlékezők között képviseltette magát a Pénzjegynyomda Zrt., melynek egykor művészeti igazgatói posztját töltötte be Horváth Endre: Jeszenszky Zita humánpolitikai igazgató és Jármy Márton, a Pénzjegynyomda termelési-műszaki igazgatója koszorút helyezett el a legszebb magyar bankjegyek tervezőjének sírján. A Helytörténeti Gyűjteményben Csukáné Szerémy Andrea drámapedagógus tartott Szerémy Zoltánról új kutatási eredményeket is bemutató előadást. Csegezi Tamásné, a Magyar Posta filatéliai igazgatója érdekfeszítő bemutatót tartott a Magyar Posta Zrt. által kiadott különleges bélyegekből, így láthattuk többek között a 2011-ben Magyar Termék Nagydíjas koronás bélyegkülönlegességet, melyet az új Alaptörvény tiszteletére bocsátottak ki 2011. április 25-én, valamint a2010-ben nagydíjas különleges Gömböc „mozgó”-bélyegfüzet, s a 2009-es nagydíjas egyedi technológiával és hőre színváltó festék alkalmazásával gyártott 50 éves a Budapesti Kutatóreaktor bélyegblokkot, és az iridescens lakk szitanyomással díszített Sarkvidékek és gleccserek védelme blokkot. A bemutató során közelről is megtekinthettük ezeket a ritkaságokat, melyeknek "szülőanyja", kitalálója a drégelypalánki születésű, balassagyarmati kötődésű Csegezi Tamásné Téglás Mária. Nem véletlen, hogy idén az Országos Reklámkonferencián Kreatív – alkotó kategóriában Golden Brain díjat kapott. Az "Arany agy" díj a kiemelkedő képességű alkotó elméket, szakembereket, mérföldkő-elhelyező kollégákat ismeri el. Csegezi Tamásné munkásságát méltán ismerték el ezzel a kitüntetéssel, de mi balassagyarmatiak hozzátehetjük, hogy az arany agy mellett Marika arany szívvel is bír, mely mindig hazahúzza Balassagyarmathoz, Nógrádhoz.

 

http://www.nport.hu/nograd/kozelet/buszkesegeire-emlekezett-a-varos-406958

http://www.vkbalassa.hu/index.php?action=event&id=83

2010. október 14. Horváth Endre-emléknap

Szabó Andrea: Nagy alakjaira emlékezett a város

Megjelent a Nógrád Megyei Hírlap 2010. október 19-i számában

A Madách Imre Városi Könyvtár, a Horváth Endre Kiadványi Alapítvány, a Mohácsi József Alapítvány és a Balassagyarmati Honismereti Kör által szervezett hagyományos Horváth Endre-emléknap, melynek keretében a város kiválóságaira is emlékeztek, ismét igen gazdag programot nyújtott az érdeklődők számára.

A száz éve született Mikó Zoltán vezérkari százados, posztumusz vezérőrnagy emléktáblájánál Szász Lajos leszármazott mondott beszédet, kiemelve azt a hitet, szociális érzékenységet, melyet a tanárcsalád örökített a második világháborús katonára. Málnássy Ferenc repülő főhadnagy emléktáblájának megkoszorúzása után a temetőben folytatódott az emlékezés. Horváth Endre pénzjegytervező grafikusművész alakját Csach Gábor alpolgármester, művészettörténész idézte meg. – A magyar bankjegymetszést európai színvonalra emelő művész élete példaértékű. Az egyszerű polgárgyerek a Balassi Bálint Gimnáziumban eltöltött évek és Szabó Vladimir festőművész hatásának köszönhetően a réz- és acélmetszés utolérhetetlen mesterévé vált – fogalmazott az alpolgármester, aki kiemelte a művész alázatát a család, a haza és a munkája iránt. Kovács Ferenc egykori tanítvány és kolléga a kilencven éve született Farkas András festőművészről, tanárról beszélt, hangsúlyozva: az abaújszinai parasztfiú második hazáját lelte meg az Ipoly mentén, hűségesen megörökítve e táj emberét. – Műtermévé vált az egész Ipoly, az istállókkal, a fűzfákkal, a fészerekkel, az állatokkal. Művein keresztül formálja értékítéletünket, erősíti emberi tartásunkat – szögezte le a méltató. A Csillagházban Borenszkiné Imre Éva igazgatónő szólt a 110 éves Balassi Bálint Gimnáziumról, felvillantva a város nemes küzdelmét a közjó megteremtéséért, a műveltségért, melyért nem volt rest áldozatot vállalni, s közadakozásból életre hívni a nagyhírű intézményt. Dr. Szalkay Katalin nevelőapjáról, a száz éve született dr. Szalkay Zoltánról emlékezett meg, aki az 1950-es években állt a Balassi gimnázium élén. A történelem-földrajz szakos igazgató a nevelésben mindvégig az egyéniség kifejlesztésére, a magasrendű etika megvalósítására törekedett. Nagy László, a Balassagyarmatért Baráti Kör képviselője Mikó Zoltán repülő vezérkari századosról, a második világháborús magyar nemzeti ellenállás kiemelkedő személyiségéről tartott előadást. A Ludovikát, majd Hadiakadémiát végzett fiatalember 1944 nyarán kapcsolatba lépett a háborúból kiutat kereső vezérkari tisztek csoportjával, ezt követően bekapcsolódott a katonai ellenállási mozgalomba, létrehozta a mozgalom ún. Görgey-zászlóalját, antifasiszta csoportokat szervezett, emberek százait mentette meg. A szovjetek bejövetelekor a csoport tevékenységéről önként tájékoztatta az NKVD-t. A szovjetek a háború befejezése után hadifogolynak tekintették, majd 1945. augusztus 15-én kivégezték.

– A Wallenberggel is együttműködő Mikó Zoltán felismerte, hogy a háború folytatása nem a magyarság érdekeit szolgálja, elérkezett az a pont, amikor az emberanyag és a nemzeti értékek mentése tetteket követel. Cselekedetei a se német, se orosz, hanem magyar elvet tükrözték, de ebben rejlett tragédiája is, Odesszában kivégezték – fogalmazott Nagy László. Gere József helytörténész Málnássy Ferenc repülő főhadnagy alakját elevenítette fel. A balassagyarmati születésű Málnássy a 2/2. vadászrepülő századdal 1944. .június 7-én érkezett a harctérre. Tizenkét igazolt és egy nem igazolt légi győzelmével ő lett a második világháború kilencedik legsikeresebb magyar vadászpilótája. 1945. március 22-én a veszprémi repülőtér kiürítése során három társával egy futár repülőgéppel indult vissza Kenyeriből Veszprémbe, a még ott lévő üzemképes vadászgépekért. A fegyvertelen FW 58-as repülőgép Kenyeresmagasinál egy portyázó amerikai vadászgép könnyű prédájává vált. Az égő gépben lelte halálát Málnássy Ferenc, kiről a jelenlévők közül húga, Málnássy Eszter is megemlékezett.

 





 
 
 
 
Weblap látogatottság számláló:

Mai: 18
Tegnapi: 3
Heti: 21
Havi: 45
Össz.: 5 404 

Látogatottság növelés
 


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 27
Havi: 128
Össz.: 21 410

Látogatottság növelés
Oldal: Horváth Endre-emléknap
Horváth Endre Kiadványi Alapítvány - © 2008 - 2024 - horvath-endre-kiadvanyi-a.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »